עב / EN

ספריות ברזל ופליז

השילוב בין סוגי מתכות יוצר מראה של שלם הגדול מסך חלקיו – ספריות ברזל ופליז מציגות את החיבור המיוחד הזה ומאפשרות למקמו בלב החלל הביתי, אבל אפשר גם להתמקד רק בחומר אחד. הנה כל מה שכדאי לדעת

ספריית פליז או ספריית ברזל? או אולי שילוב של שני החומרים יחד? הספריה היא אלמנט כח בחלל, והיא מושכת את מירב תשומת הלב כשהיא ממוקמת בלב חלל המגורים – שילובה יכול להיות כיחידת קיר בה משלוב מסך הטלויזיה, הספרים ופריטים דקורטיבים נוספים, כספריית יינות או כאלמנט חוצץ בין החללים השונים. ברזל ופליז הם שני חומרים שבאמצעותם מעצבים רבות מספריות ומערכות הקיר- ספריות ברזל ופליז הן ספריות מקובלות הן בחללי מגורים פרטיים והן בחללים כמו מסעדות, גלריות ומקומות נוספים שתרים אחר תחכום וטעם מובחן.

ספריות ברזל ופליז – מה הכי חשוב לדעת?

ברזל ופליז הם שני חומרים מהמובילים בסצנת הריהוט בכלל והספריות בפרט. מדובר בשני סוגי מתכות, שכל אחת היא עולם ומלואו. על אף השוני ביניהן, יש גם לא מעט קווים דומים. ניתן לשלב ביניהן או לבחור רק באחת. הנה מה שכדאי לדעת –
הברזל בעל מראה בסיסי יותר, בהשוואה לפליז. הברזל מתחבר יותר למראה אורבני, מתריס, בסיסי.
ניתן לצבוע אותו ולקבל ספריית ברזל בהירה, שמייצרת מראה רך יותר, אם נדרש, כדי להתאימו לפלטת הגוונים בחלל מסוים, אך הקלאסיקה היא הברזל המושחר- ספריית ברזל שחורה היא ספריה עם הרבה נוכחות.
הפליז הוא סגסוגת של נחושת ואבץ, בעל מראה מתוכחם, לרוב מגיע בגוון הטבעי שלו- גוון זהוב שמזוהה עמו, ומעניק לו את הייחוד הרב. הפליז נחשב לחומר יקר יותר מהברזל.
השילוב בין הפליז לברזל הוא שילוב שיוצר מראה אסתטי מהודק, והוא מאפשר משחק רחב של מינונים וחיבורים. המינונים ישפיעו על המסר העיצובי שתרצו למסור- הדבר החשוב שכדאי להחליט, מי החומר המוביל והדומיננטי יותר- האם הפליז הזהוב או הברזל השחור.

שילוב חומרים נוספים בספריות ברזל ופליז

ספריות ברזל ופליז מאפשרות לשלב בהן עוד חומרים כמו עץ, זכוכית, שיש ואבן וחומרים נוספים. יש פעמים שתבקשו להשאיר את הספריה עם ברזל ופליז בלבד ויש פעמים שדווקא שילוב של חומר נוסף יסייע בקבלת תוצר סופי מדויק יותר עבורכם. שילוב החומרים יצליח לדייק את הסגנון – מדפי עץ למשל, יתקבלו באופן שונה ממדפי שיש או מדפי מתכת. שילוב החומרים בספריות ברזל ופליז, יכול להיות בנגיעה שמייצרת הדגשה, ויכול להיות נוכח יותר. על המינונים אתם שולטים כחלק מתהליך ההתאמה האישית.

ספריות פליז בגימור משופשף

ספריות פליז בגימור משופשף הן דרך אפופת סטייל להדגיש מראה של ספריות משולבות פליז וברזל- השיפשוף מוציא מהפליז מראה כהה יותר שמזכיר במבט הראשון את הברזל. באופן הזה הפליז לא נראה עשוי מדי, ומקבל על עצמו מראה פחות רשמי ומוקפד. ספריית פליז בגימור כזה תתאים לחלל בוהמייני- ספרי אמנות ותרבות יתקבלו היטב בין מדפיה, לצד פריטים דקורטיבים. כדי להדגיש את הגימור הייחודי כדאי לבחור בפרופילים שאינם דקים במיוחד, אלא עבים יותר ובעלי נוכחות.
ספריית פליז בגימור משופשף ליצירת מראה בוהמייני

מידוף סביב מסך הטלויזיה

מידוף סביב מסך הטלויזיה יוצר מעטפת מלאת קסם של מדפי ספריה בהתאמה אישית לממדי המסך ולמקום שסביבו. כשמדובר בספריות ברזל ופליז המידוף הוא בעל נוכחות גדולה מצד אחד, ומצד שני מדגיש קו מדוקק ועדין. ספריות ברזל ופליז מאפשרות ליצור משטחי הנחה מרשימים, עליהם מניחים את הפריטים הדקורטיבים ואת הספרים. המידוף סביב מסך הטלויזיה יכול להיות מברזל מושחר, מפליז או ספריות ברזל ופליז משולבות.
מידוף ברזל בהתאמה אישית סביב מסך הטלויזיה בחלל המגורים

ספריות יין מפליז

הספריות המודרניות קבלו במהלך השנים פרשנויות שונות ולצד ספריות ברזל ופליז שמשמשות להנחת ספרים ופריטי דקורציה, נכס מונח חדש – ספריות יין- עם העליה בעיסוק בנושא בקרב הצרכן הישראלי. כניסתו של היין כחלק מהתרבות המקומית, מוליד בכל שנה עוד ועוד חובבים שמבקשים להעניק מקום של כבוד לבקבוקי היין בחלל המגורים. ספריות ברזל ופליז שמותאמות לבקבוקי יין מאפשרות להשכיב את הבקבוקים באופן פרזנטטיבי שמאפשר לראות את צורת הבקבוק ואת התווית המוצמדת אליו. ספריית יין היא אלמנט כח שמושך אליו את תשומת הלב והיא מכניסה כמויות נדיבות של שיק מעוצב לחלל.

ספריית פליז לבקבוקי יין

יחידת קיר מברזל ופליז

לצד ספריות ברזל ופליז שמתוכננות כפריט צמוד רצפה, קיימות ספריות ברזל ופליז שתלויות על הקיר, מעין יחידות עם מידוף בחלוקות שונות, שתלויות במקומות שונים בחלל- באזור הסלון, כאלמנט מעצים בפינת האוכל ועוד. יחידות הקיר התלויות יכולות להיות יחידות ברזל שמשולב בו פליז בנגיעות, סוג של ספריות ברזל ופליז עם מינון בו הברזל הוא העיקר והפליז משתלב כתוספת מדגישה. זה גם יכול להיות הפוך – ספריית ברזל ופליז בה הפליז הוא החומר המוביל. היכולת להתאים את הספריה באופן אישי לצרכים ולטעם של הלקוח, מאפשרת לו לשלוט על המינונים ולייצר פריט שמותאם אליו ולחלל באופן אופטימלי.

ספריית ברזל

מידוף חוצץ עם דלפק אכילה

יחידות הקיר הן חלק מהפרשנות שקבלה הספריה הקלאסית, אך אם מרחיבים את ההסתכלות, אפשר לשים לב שחלק מהמידוף הביתי מתוכנן, מעוצב ומיושם בשנים האחרונות בהשראתה- דוגמה טובה היא המידוף שחוצץ בין חללים – במקום לבנות קיר אטום שחוצץ בין שני חללים- למשל בין המטבח לסלון, אפשר לתכנן ספריה עם פתרונות מידוף שיוצרים סוג של חציצה שאינה הרמטית, ומעבר לכך, מאפשרת הספריה למקמם בה פריטי נוי שמשרתים את שני החללים. כשמדובר ביחידות שמשרתות את אזור המטבח, אפשר לשלב בתוך יחידה שכזאת גם דלפק אכילה שמתוכנן ומעוצב באותה שפה בה מתוכנן המידוף, כך שכל הפריט מקבל מראה זורם והרמוני. מידוף חוצץ כזה יכול להיות מברזל או בשילוב פליז- זה עניין של טעם אישי ותקציב.

ספריות ברזל ופליז – ויטרינה

אם אתם לא מאלו שאוהבים את המידוף הפתוח, או לחלופין, מעוניינים לאחסן פריטים מסוימים בתוך תאי אחסון, כדאי להכיר ספריות ברזל ופליז שמתוכננות כויטרינה שמורכבת מקוביות אחסון שמשלבות ברזל ופליז. ספריית ויטרינות שכזאת, בשילוב דלתות זכוכית, יכולה להיות מקום נהדר לאחסן בו משקאות חריפים או חפצי אמנות יקרים במיוחד, ועוד ועוד.

ספריית ברזל ופליז

סוגי גימורים בספריות פליז וברזל

השאלה החשובה שצריכה להישאל היא לאיזה סגנון אתם מכוונים ומה המסר העיצובי שתרצו שיעלה מהפריט. ספריות ברזל ופליז יכולות להיראות מאוד לא רשמיות, ואותה הספריה בדיוק יכולה להיראות עשויה ומהודקת מאוד. יש גימור מבריק וגימור משופשף שמדגיש מראה משומש, יש גימור של גוון אחיד וגימור מוכתם, יש גימורים חלקים למגע לצד גימור מגורען, שרוט או מוברש. הגימור הוא נגזרת של מה שאתם תרצו להרגיש בתום התהליך, עם המוצר המוגמר. ככל שתדעו לדייק את החזון שלכם, את הרצונות והמסרים, כך אפשר יהיה לייצר עבורכם את הגימור המדויק לפריט שלכם.

ספריות ברזל ופליז בהתאמה אישית

ההתאמה האישית חשובה תמיד, אך כשמדובר בשילוב של שני חומרים כמו במקרה של ספריות ברזל ופליז, החשיבות הזאת מקבלת משנה תוקף, בעיקר משום שהיא אחראית על תוצאה סופית שיכולה להיות שונה מבחינת המראה והמסר העיצובי.
מעבר לכך, ההתאמה האישית מאפשרת להתחשב באילוצי המקום- גובה, רוחב ונפחים של פריטי ריהוט שכבר ממקומים בחלל, ובהתאם לכל אלו, לתכנן פריט שתואם את הטעם האישי, אך לא פחות, מתאים לחלל.
ומילה נוספת בנושא ההתאמה לחלל- לפעמים נדרשת התאמה אישית משום שיש אילוצים מאוד משמעותיים, אבל דווקא כשהאילוץ הוא לא קרדינלי, חשוב להבין שהתאמה אישית מדייקת את הזרימה ההרמונית- לפעמים עוד או פחות סנטימטר מהקיר, משנה את המראה כולו. זאת הסיבה שנכנסים לפעמים לבית, שנראה מעוצב ונעים לעין, ולא יודעים לשים את האבצע, מה בדיוק גורם לו להיראות כך. אלו אותם מרחקים, מרווחים, שיקולים חומריים וצבעוניים שמשפיעים על התוצאה הסופית, וכאן טמון סוד הקסם הגדול של ההתאמה האישית.

SHARE IT